|
Årsberetning 2009
Årsberetning 2009.
I året 2009 har der ikke været de helt store brevforsendelser, hverken fra DRK eller DKK, men et travlt jubilæumsår.
Klubben har haft fornøjelsen af, at Nova Scotia Duck Tolling Retriever har søgt om at blive optaget i DRK, det er nu til afstemning i racerne og i regionerne, det vil jo være fantastisk, hvis Danmark også kan kalde sig en samlet Retriever klub.
Ved sidste opgørelse var vi 102 medlemmer, en lille tilbagegang i forhold til sidste år.
Vi har afholdt kvalifikationsprøve i marts, 1 træf med B prøve og cert udstilling, begge dele på Sjælland. Desuden blev der i forbindelse med DRK’s 50 års jubilæum afholdt dobbelt lydighedsprøve og rally på Sjælland.
I forbindelse med et DRK arrangement på Samsø afholdte Chesapeake i samarbejde med Curly og Flat en cert udstilling.
Der har ikke været meget deltagelse på diverse udstillinger og dyrskuer. Kun på landsskuet i Herning, hvor der var Chesapeakes på Dansk Jægerforbunds stand i to dage med opvisning og spørgsmål om hundene - en tradition, der har stået på i 6 år.
A prøven på Knuthenborg og træningsjagten hos Iver Hansen er blevet en tilbagevendende tradition. Tusind tak til Iver for sit engagement og for at lægge jagt til nye hundefører og jægere.
Der er i år 2009 registreret 44 hvalpe. 1 import fra Norge. 10 hunde er eksporteret: 1 til Holland, 1 til Finland, 3 til Tyskland, 1 til Schweiz, 1 til Norge, 1 til Luxenborg og 2 til Sverige.
Sundhedsoplysninger:
15 hunde er HD fotograferet: 7 med A, 4 med B, 3 med C og 1 med D.
14 er AD fotograferet: alle er rene, 0, så det er jo meget flot.
14 hunde er øjenlyste:
10 fri, 1 med retinal dysplasi, 1 ikke-medfødt kataract og 2 med distichiasis cillier.
Der er to nye DRK klubchampions: Holckenhus Copyright og Holckenhus Devils Soulmate.
Holckenhus Fair And Square og Double Coats Nicholas Nickleby er blevet DKCH.
Holckenhus Go For It blev EUUV09.
Desuden har Chessieracing’s Chieftain fået 1 pr på 400m/3t schweissprøve.
Lydigheds- og rallyprøver er stadig lidt nyt i racen, men flere hunde har leveret meget fine resultater. Et par skal nævnes: Waterlover Aprillia blev nr 6 i konkurrencen som årets hund i lydighedsklasse 1.
Cheslabben Bonne Femme og Holckenhus District Attorney er begge blevet Rally Øvet Mestre og skal nu videre i Ekspertklassen for at blive Danske Rally Champions.
Den første dansk opdrættede Chesapeake er blevet dobbelt champion: Cheslabben Yachtsman har opnået dette med NOCH og NOJCH og i 2008 blev han DKCH og DKCH+J.
Cheslabben Dirty Harry skal også nævnes. Han har opnået at blive Svensk Chesapeakemester 2009, har fået 2 x1 pr i vinderklasse i Norge og 1x1 pr i vinderklasse i Sverige.
Stort tillykke til opdrættere og ejere af hundene.
Vandrepræmier, der skal uddeles på årsmødet er:
Bolettes fad, som går til Waterlover Aprilia.
Jopos Honkers, som også går til Waterlover Aprilia. Tillykke med det.
Arrangementer i år 2010:
Der bliver afholdt 1 træf på Sjælland 21.-22. august, en kval. prøve og lydighedsprøve, alle på Sjælland.
Der vil blive afholdt Schweiss kursus i Jylland.
Desuden er der planlagt træningsdage; en i Jylland og to på Sjælland.
|
||
|
|
||
Chesapeake Bay Retriever
|
||