|
Træningsdag 26/4 2009
1Fællestræning 26/4 2009 i Tappernøje
Vi var sat i stævne den 26/4 hos Iver og Ingelise, som atter havde tilbudt at åben deres hjem og terræn for vores medlemmer.
Vi var ca 15 hundeførere med et forskelligt antal hunde. Vi startede med at få en kop kaffe, mens Iver gennemgik terrænet. Han havde lavet 6 baner med forskellige opgaver på hver bane, og forskellige muligheder for længde. Ligesom der var en brugsprøve bane omkring køkkenhaven.....Den er tilfældigvis 25x25 m. Praktisk!
Disse baner gjorde det muligt for alle uanset niveau at træne i nye terræner hele dagen. Vi delte os op i hold 2 og 2, med begynder/rutineret eller åben klasse som havde behov for at træne sammen. I og med der var så mange baner blev der ikke ventetid på så mange af posterne, og en af mænderne tilbød at være kaster på vandet, så det var ren luksus.
Vi havde taget vildt med og dette blev lagt ud på de forskellige poster, desuden havde hver især et par dummyer med så man kunne vælge.
Da vi mødtes til frokost var det med trætte hunde, og meget tilfredse hundeførere. Alle udtrykte begejstring og glæde over dagen. Jeg tror vi alle sammen fik noget med hjem at arbejde videre med af den ene eller anden slags.
Endnu en gang vil jeg på Raceledelsen og alle deltageres vegne sige TUSIND tak til Iver og Ingelise for deres store arbejde i forbindelse med denne dag. Det tager tid at måle afstande ud, markere og udvælge terrræn til de enkelte øvelser og det var gjort med omhu og omtanke fra Iver’s side. TAK.
Her er lidt billeder nedenunder så i kan se lidt af arbejdet.
Mvh
Charlotte Lia
Pva Raceledelsen og deltager
|
||
|
|
||
Chesapeake Bay Retriever
|
||